Czym zajmuje się reumatolog?
Reumatologia należy do dziedziny medycyny wewnętrznej, która skupia się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce reumatoidalnych schorzeń stawów, kości, a ponadto chorób zapalnych tkanki łącznej.
Do najczęściej diagnozowanych przypadłości należy m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, usztywniające zapalenia stawów, czy też toczeń rumieniowaty. Ich rozpoznaniem oraz terapią zajmuje się reumatolog. Są one niestety bardzo niekomfortowe dla pacjentów i wiążą się najczęściej z silnym bólem, dlatego niezwykle istotne jest ich szybkie rozpoznanie i podjęcie kuracji.
Głównym zadaniem reumatologa jest to, aby jak najszybciej zapobiegnąć rozwojowi chorób reumatoidalnych. Wiąże się to z ich odpowiednim rozpoznaniem oraz niwelacją. Ich wspólną cechą są bowiem duże dolegliwości bólowe, a w przebiegu niektórych może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet do trwałej niepełnosprawności.
Istotne jest także to, aby lekarz zaopiekował się chorym w czasie trwania całej kuracji schorzeń, a ponadto zaproponował odpowiednie metody profilaktyki, aby nie doszło do ich nawrotu.
Do chorób leczonych przez reumatologa zalicza się:
- zwyrodnienia stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- dna moczanowa,
- osteoporoza,
- gorączka reumatyczna,
- sarkoidoza,
- fibromialgia,
- twardzina układowa,
- układowe zapalenie naczyń i inne.
Jeśli więc odczuwamy dyskomfort związany z układem narządów ruchu, czyli m.in. bóle kręgosłupa, stawów (w tym ich unieruchomienie), trudności z poruszaniem się, bądź też zaobserwujemy wysypki w okolicy stawu lub stawów, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem reumatologiem.
Ponieważ w skutecznym leczeniu wielu chorób reumatologicznych, ważny jest czas reakcji – zwlekanie z wizytą u specjalisty może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, nie tylko w obrębie układu ruchu – zwłaszcza w przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje wielonarządowy stan zapalny w organizmie tj. zmiany w płucach, obrębie skóry i błon śluzowych, czy też upośledzenie funkcji nerek lub serca.